Jeśli przeczytałeś wcześniejsze wpisy z tej serii, to być może masz już system Linux i platformę Anaconda. Co dalej? Kolejnym krokiem będzie wybór języka programowania. Jeśli czytasz tego bloga, to już możesz się domyśleć jaki język programowania chcę polecić. Będzie to Python. Ale zerknijmy najpierw w Google:
Do porównania wybrałem hasło machine learning, a po nim wpisałem najpopularniejsze języki programowania. Nie jest zaskoczeniem to, że Python wygrał. Nieco zaskakująca jest natomiast proporcja tego zwycięstwa. Ale zaraz powinno się wszystko wyjaśnić.
Dostępność
Pythona dostajesz z każdym systemem Linux. Jest więc dostępny dla urządzeń wbudowanych, jak i superkomputerów. Dostajesz go również z platformą Anaconda. Masz go więc pod dostatkiem. Nie musisz się nad tym głowić.
Elastyczność
Python nie jest wcale językiem, który powstał z myślą o uczeniu maszynowym. W sumie to nie wiem z myślą, o czym powstał, ale okazał się bardzo wszechstronnym. Wszechstronnym do tego stopnia, że w IT traktuje się go jako „klej”. Z kimkolwiek nie będziesz pracował, pewnie słyszał i być może używał nawet Pythona w ten czy inny sposób. Python łączy ludzi :-D.
Łatwość
Pythona można się uczyć. Ale najlepiej go po prostu używać. Nie jest skomplikowany i idealnie nadaje się do eksperymentowania, bo natychmiast otrzymujemy rezultaty. A szybki cykl pomysł — realizacja — obserwowane wyniku, to najlepszy sposób na uczenie się. Ten sam argument wywindował go na szczyty w uczeniu maszynowym. W tym przypadku cykl eksperymentowania to esencja pracy z danymi.
Popularność
Język Python jest popularny, bo jest popularny. Nie za mądrze to zabrzmiało, jednakże sądzę, że to prawda. Mam tutaj na myśli efekt kuli śnieżnej. Przeglądając najpopularniejsze tagi na Stack Overflow, widzimy, że Python jest piątym najczęściej tam omawianym językiem. Jeśli pracując z nim, natrafimy na jakiś problem, to najprawdopodobniej ktoś już go rozwiązał i opisał. I to na kilka sposobów. Fajnie jest poczuć, że nasz problem nie dotyczy tylko nas, a jeszcze fajniej jest od razu dostać gotowe jego rozwiązanie. To się liczy.
Python — Podsumowanie
Jeśli jeszcze nie kodowałeś w Pythonie, to wyświadcz sobie tę przysługę i przetestuj go sobie przez weekend. Większość artykułów na tym blogu wykorzystuje właśnie jego, może akurat jakiś przypadnie Ci do gustu. A jeśli Ci będzie mało, sprawdź ten subreddit, tam na pewno się nasycisz.