Jakie książki przeczytać?

Uwaga: Niektóre z podanych niżej linków to tzw. linki afiliacyjne. Kliknięcie nic Ciebie nie kosztuje, ale mi może pomóc. Jeśli bowiem zdecydujesz się zakupić daną książkę, to zarobię na tym drobną prowizję. Opisuję tylko te książki, które miałem okazję sam zakupić i przeczytać, i które okazały się dla mnie przydatne. Skoro okazały się pomocne dla mnie, to mogą przydać się i Tobie.

Przeczytane i zrecenzowane (im wyżej tym bardziej polecam)

Analiza danych w biznesie
Analiza danych w biznesie

Wystąpił błąd. Nie znaleziono takiej książki. – 10/10 – Fragment mojej recenzji: Dlaczego jestem takim wielkim fanem tej książki? Kiedyś, gdy jeszcze zupełnie się nie znalem na analizie danych i uczeniu maszynowym używałem wszystkich metod, które mi wpadły w ręce. A jako że miałem trochę pracy związanej z danymi z eksperymentów fizycznych, dość mocno improwizowałem. Kombinowałem ze statystyką, trochę z jakimiś własnymi pomysłami, a trochę z jakimiś samouczkami. Gdy jednak natrafiłem na tę książkę (jeszcze po angielsku), to doznałem olśnienia. A w zasadzie całej serii olśnień. Uświadomiłem sobie, że w czasie całych 5-letnich studiów, jedyne, z czym się dobrze zaznajomiliśmy (w kontekście danych), to było stosowanie regresji liniowej do uzasadniania, że przeprowadziliśmy pomiary dobrze. Wiedzieliśmy bowiem, że zjawisko, które badamy, jest liniowe i dobrze wyznaczona regresja to potwierdzała. A ta książka pokazała mi cały, zupełnie inny świat pomysłów na pracę z danymi. Pełna recenzja tutaj.

Naczelny Algorytm
Naczelny Algorytm

– 8/10 – Fragment mojej recenzji: Ale żeby wszystko było jasne, jest to świetna książka. Pokazuje ona, że wbrew pozorom całkiem nieźle nam idzie w kierunku wymyślenia nowego sposobu uczenia się. Dowiadujemy się też które szczepy algorytmów nadają się do których problemów. A takiego katalogu jeszcze szczerze mówiąc, nie widziałem. Autor włożył też bardzo dużo wysiłku na odnalezieniu analogii pomiędzy poszczególnymi szczepami. Kto wie, może właśnie Tobie przyda się te kilka detali na drodze do zbudowania naczelnego algorytmu. Pełna recenzja tutaj.

 

Lista oczekująca (nie wiem, czy są dobre, bo jeszcze nie przeczytałem)