Jak Badać Dane? – jednym strzałem:
- nauczysz się konkretnych umiejętności
- zapoznasz się z ciekawymi zagadnieniami
- zobaczysz, jak można zabrać się za długie i ciągłe projekty
- dostaniesz spis lektur obowiązkowych
- wkręcisz się w uczestnictwo w konkursach uczenia maszynowego
Słyszałeś gdzieś, że Data Science to przyszłość całego biznesu? Koledzy mówią Ci, że Uczenie Maszynowe niedługo będzie stanowiło lwią część projektów IT? Zobaczyłeś film, w którym Sztuczna Inteligencja przejmuje władzę nad światem i teraz nie możesz spać? A może po prostu chciałbyś napisać jakiś sprytny program, który rozwiązuje jakiś konkretny problem, bazując na danych?
Jeżeli odpowiedziałeś choć raz Tak, to blog Jak Badać Dane? jest miejscem w sam raz dla Ciebie. Przeczytaj dalej, co będziesz mógł tutaj znaleźć.
O mnie
Hej, nazywam się Damian. W roku 2018 postanowiłem zacząć zmieniać świat. A zmianę tę postanowiłem realizować poprzez ułatwienie wszystkim zainteresowanym zrozumienia, co możemy osiągnąć poprzez sprytne wykorzystanie danych. A żeby miało to sens, postanowiłem ograniczyć swoje działania do trzech blisko ze sobą powiązanych dziedzin: Nauki o Danych, Uczenia Maszynowego i Sztucznej Inteligencji. Aby tego dokonać, stworzyłem stronę, którą właśnie przeglądasz – Jak Badać Dane? Liczę, że przygotowane przeze mnie materiały pozwolą dokonywać Ci chociażby małych, ale pozytywnych zmian.
Może opowiem Ci trochę o moim życiu? W roku 2011 ukończyłem studia magisterskie na Politechnice Wrocławskiej. Studiowałem Fizykę, a moja specjalizacja to: „Fizyczne Podstawy Informatyki”. Brzmi to nieco tajemniczo, ale tak naprawdę chodziło o komputery kwantowe i kryptografię kwantową. Komputery kwantowe jako urządzenia, które łamią dotychczasowe prawa informatyki i zbliżają się, a może nawet osiągają fizyczne ograniczenia przetwarzania informacji. A kryptografia kwantowa z kolei pozwala osiągnąć maksymalne granice bezpieczeństwa w wymianie informacji. Kryptografia kwantowa była tematem mojej pracy magisterskiej.
Po studiach działałem jeszcze trochę w kryptografii kwantowej we współpracy z Austriackim Instytutem Technologicznym. Niestety temat ten nie okazał się na tyle seksowny dla sponsorów, żeby kontynuować badania na taką samą skalę i musiałem szybko się przebranżowić. Wtedy trafiłem do zespołu SCM w Nokii, a półtora roku później do podobnego zespołu w Intelu. A, że już wtedy gotowała się we mnie pasja do pracy z danymi, po kolejnym półtora roku postanowiłem odejść i zacząć działać na własną rękę. Ale żeby było zabawniej, przez kilka miesięcy flirtowałem jeszcze z technologiami blockchain. Nie urzekły mnie jednak tak, jak się spodziewałem.
O blogu Jak Badać Dane — czyli co ode mnie dostaniesz!
Skoro już dotarłeś aż tutaj, to z chęcią poinformuję Cię, co możesz znaleźć na tym blogu. Najwięcej treści stanowią samouczki. Czyli jakiś konkretny kod, który coś potrafi zrobić. Artykuły tego typu mają jakieś wprowadzenie w postaci problemu, a później krok po kroku je rozpracowuję. Po przeczytaniu takiego artykułu powinieneś nabyć jakąś umiejętność.
Druga istotna kategoria to eseje. Są to nieco luźniejsze artykułu bazujące na moich przemyśleniach w jakimś kontekście. Nie są tak techniczne, jak samouczki. Myślę, że są to dobre miejsca do nieco luźniejszego rozmawiania w komentarzach.
Trzecia kategoria wpisów to projekty. Projekty to następujące po sobie artykuły, w których stopniowo pracuję nad jednym zagadnieniem. Aktualnie mam tutaj projekt dedykowany jakości powietrza w Polsce i analizie technicznej giełdy papierów wartościowych. W przyszłości pojawią się pewnie kolejne projekty.
Kolejna kategoria wpisów to książki. W tym miejscu znajdziesz spis polecanych przeze mnie książek i ich szczegółowe recenzje. Więc jeśli nawet moje artykuły nie przypadną Ci do gustu (mam szczerą nadzieję, że jednak przypasują), to może chociaż uda Ci się namierzyć sensowną książkę.
Osobna kategoria to wpisy, które są zorganizowane w stylu kursu. Aktualnie prowadzę dwa takie projekty: Python i Deep Learning na podstawie kursu FastAI. Artykuły z tych serii znajdziesz tutaj.
Ostatnia kategoria to wpisy dedykowane konkursom Kaggle. Na razie nie ma ich za wiele i pewnie nie zdominują mojego blogu, ale może akurat komuś się przydadzą.
Podoba Ci się? Nie przegap nowych treści — subskrybuj!
Liczę, że zaintrygowałem Cię na tyle, że będziesz ze mną kontynuował tę przygodę. Najłatwiej Ci będzie, jak zasubskrybujesz tego bloga formularzem poniżej — jestem pewien, że będziesz zadowolony ;-).